Seja Ekonomsko-socialnega sveta

Na seji ESS-ja, ki je bila dne 12. 7. 2024, sta bili med glavnimi temami pokojninska reforma in zaposlovanje tujcev.

Glede vsebine pogovorov v zvezi s pokojninsko zakonodajo je znano, da so mnenja delodajalcev in sindikatov različna. Delodajalci želijo znižati njihove prispevne stopnje in daljšati delovno dobo zaposlenih, sindikalna stran pa poudarja prav nasprotno. Dogovorili so se, da se pogajanja začnejo na začetku septembra.

Predsednik Konfederacije sindikatov KS 90 Damjan Volf je opozoril na previdnost pri določanju pogojev glede zaposlovanja tujcev. Ob tem je izrazil tudi pričakovanje, da se bodo dotaknili spremembe odredbe o določitvi poklicev. “Zelo jasno opažamo, da je daleč največ kršitev prav med tujo delovno silo, ki prepogosto ne pozna slovenskega jezika, posledično ne pozna tudi delovne zakonodaje, tako da o tem pričakujemo kar zanimivo, predvsem pa burno debato,” je pred sejo poudaril sogovornik.

Več v prispevku na rtvslo.si – 12. 7. 2024